Friday, February 3, 2012

"Jänku-Jussi lood 5" jutuvõistlus, raamatupildid ja juttude pealkirjad


Registreeru palun aprillis toimuvatele raamatu esitlustele Eesti erinevates linnades: http://www.jankujuss.ee/2012/02/janku-jussi-lood-5-jutuvoistluse.html

Raamat ja värviraamat on juba poodides olemas :)
Soovime teada, millise raamatu oleksid Sina nende piltide põhjal kirjutanud.
Osalemiseks tuleb kõikide aprillis ilmuva uue Jussi raamatu piltide põhjal kirjutada oma lühike lugu. Kui osaled kõigil 23.päeval, saad auhinnaks värviraamatu. Kuna võistlus on ametlikult juba läbi, siis arvesse lähevad ainult need lood, mis postitatakse Jänku-Jussi lehele :)
1. Taevalaternad. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.2. Võilillepärg. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
3. Uisutamas. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
4. Salaagent Jass. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

5. Jassi kastiauto.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

6. Hiirte talvised teed.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
7. Kasemahl ja vahtramahl. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
8. Küpsisetordipäev. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

9. Kevade viimases tuisus. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.


10. Püksipõlved. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
11. Jussi romuralli.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

12. Puuriida putukad. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

13. Vahtraõite mesine maitse. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks  Jänku-Jussi lehele kliki siia.

14. Vaatetorn ja loomade söödamaja.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks  Jänku-Jussi lehele kliki siia.15. Emadepäev. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks  Jänku-Jussi lehele kliki siia.
16. Jassi pliiatsipuru. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks  Jänku-Jussi lehele kliki siia.17. Mere ääres laevu vaatamas.Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

18. Puumõõgad. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
19. Jussi ja Jassi bänd.Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.
20. Vanaisa uus saun. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

21. Sipelgate pulmad. Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.

22. Juss ja Jassi klassiekskursioon.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.23. Jass on varsti koolipoiss.  Laste kirjutatud juttude lugemiseks või postitamiseks FB-sse kliki siia. Jutu postitamiseks Jänku-Jussi lehele kliki siia.


Kui Sa osaled võistlusel lõpuni ja tuled aprillis raamatuesitlusele: www.lastekas.ee/esitlus Tallinnasse, Tartusse, Pärnusse või Rakverre, siis anname Sulle otse laval üle parima Jänku-Jussi lugude kirjutaja diplomi.
Siin on näha ka raamatu tagakaas :)

Vaata "Jänku-Jussi lood 5" raamatu videotutvustust
Vaata "Jänku-Jussi lood 5" värviraamatu videotutvustust

Vaata  ka "Jänku-Jussi lood 4" jutuvõistluse pilte ja lugusid siit: http://www.jankujuss.ee/2011/10/janku-jussi-lood-4-jutuvoistlus.html

24 comments:

Natalija Golubenko said...

Oli käes kevad, nagu alati oli mitte eriti külm ja mitte eriti sooe. Hommikul ärgates Jussi isale tuli hea mõtte. Kui kõik pere liikmed olid üleval, siis rääkis isa kõikidele mis mõtte oli talle pähe tulnud: " Kuulge, mule tuli meelde et meie keldri kappis on taevalaternad. Äkki võttaks need täna õue kaasa ja laaseks õhku?!". Lapsed olid ikka nõus aga nende ema nattuke muretses: " Mihkel sulle pähe tuli ikka hea mõtte aga kas see pole ohtlik?" küsis ta. "Ellen ära muretse Jass ja Juss on juba suured poissid nendega ei juhtu midagi, ja me aitame ju neid ikka!". Kõik pereliikmed olid nüüd nõus taevalaternate õhku lastmisega. Kui lapsed olid juba ära söönud ja tahtsid riidesse panna siis äkkitselt hakkas telefon helisema. Juss võttis telefoni toru: " Tere, Juss kuuleb" " Tsau, Juss kas ma võiks sinu juurde külla tulla?" vastas Mõmmi, " Tsau Mõmmi tule ikka külla täna me lähme taevalaterne õhku laskma." ütles Juss kiiresti " Jah juba olen teel teie poole, tsau!" vastas Mõmmi rõõmsalt ja hakkas Jussi poole kiirustama. Jussi pere kohtus Mõmmiga õues ja nad alustasid taevalaternide taevasse laskmist. Pärast seda kiirustasid kõik tuppa, et maitsta kooki teega.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a).

Natalija Golubenko said...

1/23

Natalija Golubenko said...

Sellel päeval hommik oli väga ilus, Jussi ja Jassi vanemad otsustasid et poissid võiks minna õue jalutama. Ja muide poiste ema väga armastas võililli, ja palus nendel korjata natuke võililli. Juss elistas Johannale ja ütles: " Tsau, Johanna kas sa tahaksid meiega õue minna ja korjata võililli?!" "Jah muidugi, kas Mõmmi kutsume ka?!" vastas Johanna, " Ei kahjuks ta ei saaks kohe kindlalt tulla täna ta pidi sõitma vanaema juurde maale ju... :(" vastas Juss. " Olgu, juba tulen tsau!" vastas Johanna. Juba mõnda aja pärast kohtusidki Johanna ja poissid õues. Nad läksid ühele kõige lähedamasele põllule ja äkkitselt kui nad jõutsid põllule siis Johanna hakkas võillilepärja tegema. " Johanna, mida sa teed?" küsis Jass. " Ta teeb võillilepärja." vastas Juss, " Aga äkki teeme ka seda võillilepärja?!" küsis Jass. " Heameelega teeks seda aga ma ei oska!" ütles Juss, "Ära muretse Juss ma õppetan sind ja Jassi!" lausus Johanna naeratades." Kui Johanna alustas pärja tegemise õppetama siis nägi Jass kõrval enda juures mesilast ja küsis: " Mis siin lillle peal mesilane teeb? ", "Ta korjab nektarit et teha mett!" vastasid Johanna ja Juss. Jass hakkas naerma sest ta ei saanud aru kuidas selline väike elusolend võib mett teha!? Aga pärast kui poisid juba oskasid pärja teha ja olid emale lilli korjanud siis Jass küsis isalt väga palju mesilastest.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 2/23

Natalija Golubenko said...

Oli ilus päev, ja see päev algas nagu alati: ülesse ärkamine, söömine ja siis kõik tegelesid sellega mida pidid tegema, lapsed mängisid toas, ema koristas ja tegi süüa ja isa tööetas arvutis. Sellel hetkel kui Juss hakkas naerma selle pärast, et Jass lasi kogematta lennukil lennata vastu sein, hakkas helisema telefon. Isa võttis vastu: "Tere, jänku pere kuuleb!" ütles ta, "Tere, tere pojake mul tuli hea mõtte: Praegu on järv meie maa maja juures jäätunud, jää on vaäga kõva ja äkki Juss ja Jassikene tahaks tulla meie juurde uisutama?!?" kõlas Jussi vanaisa hääl. " Jah, nad tulevad hea meelega vastas!" vastas isa. " Juss, Jass tulge siia!" lapsed jooksid toast välja kui isa neid kutsus, " Jah issi, mis juhtus?" küsis Juss, " Juss, Jass teid kutsub vana isa uisutama, kui tahate võite Johanna kaasa kutsuda!" vastas isa. " Jah loomulikult, lähen kohe elistan Johannale." vastas Juss ja läks kohe elistama. Johanna oli nõus Jussi ja Jassiga uisutama minema. Pärast kõik panid soojalt riidesse ja kohtusid Johannaga õues, siis kõik istusid Juss isa autosse ja sõitsid autoga maale. Õues kui nad jõudsid maale kmohtusid nad vanaisaga, "Tsau vanaissi" karjus Jass " Tere. tere Jassikene ja Jussikene, tere Johanna lähme paneme uisud jalga ja lähme siis uisutama.". Nii kõik tegidki. Kui uisud olid jalas siis kõik läksid uisutama. Kõik hea meelega uisutasid ja naersid, Jass aga õppis uisutama. Pärast uisutamist läksid nad majja ja jõid seeal kuuma teed ja sõid maitsva ja värske kooki mida vanaema oli just küpsetanud.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 3/23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal hommikul ärkasid poisid ja hakkasid kohe mängima. Kui ema oli ka ärganud, ja oli läinud endale ja lastele sööki tegema, siis koputati uksele: " Kop, kop..." " Juss, kes see koputab?" küsis Jass. " No ma ei tea äkki postimees, äkki politseinik, äkki no ma ei tea kõik võivad koputada!!! " " Ma kardan! " ütles Jass murelikult. Kui ema oli ukse avanud siis seal seisis poiste vanaema, kes ütles: " No tere Ellen, tere poisid!" " Tsau vanaema!!!" hõiskasid poisid koos. Kui vanaema oli Elleniga läinud kohvi jooma ja poisid olid juba ära söönud, siis jooksid poisid enda tuppa. Kui Jass oli juba toas siis pidi ta pisut ootama kuni Juss tuleb tuppa, ta ootas ja ootas ja lõppuks läks koridoori Jussi otsima. " Juss kus sa oled?!?" hõiskas ta, aga vastust polnud kui ta pööras pea siis seisis Juss tema taga. " Juss kus sa olid?" küsis Jass, " Ma luurasin sind! " vastas naeratades Jassi vennake. " Kas nagu sala agent?!?" küsis Jass, " Jah täpselt! Eile me vaatsime issiga ühte vahva filmi salaagentidest kui sina magasid!" vastas Juss, selle peale Jass kohe hõiskas: " Ma tahan ka olla sala agent!!!" ja see järel siis kohe jooksis ta tuppa. Kui Juss oli jõudnud tuppa siis seisis tema ees uus Jass: tal olid mustad prillid, mustad püksid ja jakk ning tal käes oli suur veepüstol! " Vau, ma tahan ka selliselt riidesse panna!" hõiskas Juss ja joksis riidesse panema nagu Jass. Siis kui Juss pani riidesse tuli tuppa vanaema ja ema, et vaadata mida poisid teevad, kui vanaema piilus tuppa siis ta sai lausa šokki kui nägi Jassi. " Jassikene, mida sa teed?!? " küsis ta, " Ma mängin salla agenti!" vastas poiss. Vanaema läks see järel naeratades Elleniga rääkima, ja kui Juss oli valmis siis sai temast ja Jassist kaks toredat salaagenti!!!


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 4\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval vaatas Jass telekas rallisõitu. Kui rallisõit oli lõpenud siis jooksis Jass Isa juurde ja ütles: " Issi, kas me saaks ralli sõita sinu autoga?" " Jassikene ma arvan küll, et see on halb mõtte!" vastas isa. "Aga miks? Telekas öeldi, et see on väga põnev võistlus!" jätkas Jass, "Jass esiteks meil polekohta kus saaks rallisõidu korraldada, teiseks võib juhtuda avarii ja kolmandaks ära usu alati kõike mis televiisoris öeldatakse!" seletas isa. Jass aga läks kurvalt enda tuppa sõnagi lausamata. Kui isa jätkas oma tegevusi siis nägi ta seina juures seisvat kaks karpi ja talle tuli hea mõtte, ta kutsus Jussi ja Jassi enda juurde ja ütles: "Jass sa tahtsid korraldada ralli sõitu ja mulle tuli hea mõtte: äkki teeks ralliauto nendest kahest kastist. Kui olete nõus siis tulge keldrisse kaasa ja aidake mull auto meisterdada!?!" " Jah, me aitame sind!!!" ütlesid poisid ja jooksid keldrisse. Mõnda aja pärast oli kastiauto valmis sellel olid isegi päris rattad ja sellega sai sõita sellisel süsteemil, et: jaldega pidi tõukama autot. Jass oli nii rõõmus, et tal on oma auto ja ta tahtis juba et algaks ralli. Juss enne õue minekut elistas Mõmmile ja rääkis rallist, Mõmmi oli nõus tulema rallile. Kui kõik kohtusid õue, siis ennem tahtsid lapsed proovid sõita natuke kastiautoga ja pärast ralli alustada. Kui ralli pidi algama siis istus isa jalgrattale ja lapsed olid kastiautoos, siis hõikas ema " Tähele panu, valmis olla, START!". Pärast mõnda aja pingutamist ralli võitjateks said ikka lapsed.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 5\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval otsustasid lapsed jalgpalli mängima minna, aga kui nad olid jõudnud õue siis nägid nad mõnda hiirt, kes neist mööda jooksis. Jass hakkas kartma, ja võttis Jussi käest kinni " Juss miks siin nii palju hiiri on?!" küsis Jass, " Ma ei tea, sellest tuleb isale rääkida!" ütles Juss ja seadis oma sammud maja poole. Kui poisid jõudsid koju siis nad kohe rääkisid isale hiirtest. Isa ütles poistele: " No poisid pole vaja hiiri karta, lähme õue ja vaatame miks seal jooksevad hiirekesed!". Kui lapsed ja isa olid õue jõudnud, siis sai isa kohe kõigest aru: " Poisid, selge mis siin on juhtunud eelmisel aastal oleme siia pannud kasvama iga suguseid köögivilju, ja hiired selle pärast kaevasid siia selised urud. Neil oli päris hea elu see talv aga praegu enam pole neil söögiks midagi. Ma juba eile olen avastanud siin urud ja tahtsin, et te täna aitaks mul põldu lõpuni künda." ütles isa poistele. "Jah issi me kindlasti aitame sind!" ütelesid poisid, Jass jooksis ja võttis keldrist välja väikese kühlikese ja Juss võttis endale abiks reha, ja nii kõik koristasid põldu. Pärast ootas neid laual maitsev porgandi kook.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 6\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval läksid lapsed koos isaga õue jalutama. Nad jalutasid, imetlesid kevadist loodust ja ikka küsisid endalt milleks isa oli võtnud endaga metsa kaasa tühja pudeli ja paar kruusi. Juss küsis äkkitselt isalt: " Issi no ütle mule mileks sa võtsid kaasa pudeli ja kruusi?!? " " Jah issi ütle, PALUN!!! " jätkas Jass, " Lapsed saage aru, kui ootate natukene siis näete! " vastas isa naeratades. Nad kõndisid veel umbes 50m, ja isa millegi pärast peatus ühe suure kase kõrval ja ka suure männi juures. " Isa, miks sa peatusid? " küsis Jass, " Kohe näed, kohe näed!" vastas isa jälle milegi pärast naeratades. Isa kükkitas, ja tegi vahtra puuse puuriga väikse augukese, pani sinna sisse torukese ja pistis torukese teise otsa pudelisse. " Isa mida sa teed, sa rikkud ju loodust!" hõiskasid poisid ühest suust, " Rahu ainult rahu!" ütles isa veelgi rohkem naeratades, siis ta läks suure kase puu jurde ja lõikas väikse oksa poleks, ning ripputas nööriga pudeli oksa külge, lapsed vaatasid seda kõike suu ammuli. "Nii ja nüüd lapsed lähme koju." ütles isa. Nad kõik läksid koju, ja teel koju piinas Jussi ja Jassi küsimus: miks isa hakkas puid rikkuma? Järgmisel päeval läks isa lastega jälle metsa, kuid see kord otsustas Juss Johanna kaasa kutsuda, " Äkki ta teab, miks isa tegi auku puu sisse ja lõikas pole oksa ära???!" Nii nad läksidki metsa nende samade puude juurde ja, kui nad nägid et pudelit olid täis mingit vedeliku siis piinas neid järgmine küsimus: Mis vedelik see veel on, kust see sinna sai?????? Isa võttis need kaks pudelit kätte ja ütles: " Vau, nii palju see kord mahla, kes soovib vahtramahla ja kes sooviks kasemahla?!! :)" " Kas see ongi to mahl mida me jõime eelmine aasta!?" küsisid lapsed ühest suust, " Jah see on see maitsev mahl! :D" vastas isa. Kõikidel oli juba pilt selge kust puelitesse mahl sai ja miks isa tegi pusse auku. Kõik lapsed maitsid mõlemad mahla ja ei suutnudki otsustada kumb on neit parem.


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a) 7\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal ja soojal päeval kutsus Juss Mõmmi ja Johanna õue. Sõbrad olid nõus õue minema, ja leppisid kokku et tulevad Jussi poole. Kui Mõmmi ja Johanna koputasid uksele " Kop, kop!!!" siis hakkas vihma sadama, päev muutus ilusat päevast koledass ja külmasse päevasse. Juss avas ruttu ukse ja ütles: " Tulge ruttu sisse!" " Oh Juss, me ei saagi õue minna!" ütles kurvalt Johanna, "Jah ja me peame nüüd nii sama istuma kodus!" mömises Mõmmi. "Oi jah ilm on päriselt läinud väga halvaks! :(" ütles Juss väga kurvalt. "Lapsed no mis te siin seisate ühel kohal ja nukrutsete?" küsis ema, kes just oli köögist välja väljund. Mõmmi ja Johanna ütlesid tere ja läksid Jussi järel tuppa. "Ootake lapsed kas te ei tahaks mind aidata???!" küsis ema, "Emme aga kuidas me võiks sind aidata?" küsis Juss. "No tulge siis siia kööki ja näete!". Kui lapsed olid kööki astunud siis nägid nad laua peal: purgi moosi, kohupiima, küpsist ja külmujtatud maasikaid. "Emme aga mida me hakkame selega kõigega nüüd tegema?" küsis Juss. "Ennem kutsuge Jassi kööki, et tal ka poleks igav ja siis seletan teile mida te peate tegema!" ütles ema. Lapsed jooksid ruttu mängutuppa ja kutsusid Jassi kööki kaasa. Kui kõik olid kohal siis hakkas ema seletama: "Lapsed olen mõelnud selle peale, et äkki te tahaks teha ise küpsisetorti?" küsis ema lootes et lapsed teda aitavad. "Jah me aitame sind!" hõiskasid lapsed ühest suust. Ema seletas kuidas peab torti tegema ja läks teisse tuppa koristama. Lapsed alustasid torti tegemist, küll nad tegid seda natuke kaua aga tuli see üli maitsev välja! Pärast sõi jänku pere kohe tordi ära! Aga loomulikult ka pakkuti torti kaasa võtta natuke koju Johannale ja Mõmmile.


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 8\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal ja külmal hommikul ärkas poiste isa veidi vara, ta piilus aknast välja ja ütles endale kurvalt: "Oh, jälle lund on sadanud sellel ööl! :(" ja siis ta läks jälle magama. Nimelt sellel päeval oli sadanud iga aasta kevadel lund, keegi ei teadnud miks see nii on. Hommikul kui kogu pere kohtus söögilauas siis isa ütles poistele: "Poisid, sellel päeval oli sadanud jälle lund nagu igal aastalgi, ja ma tahaks et te läheks õue ja koristaks lumi ära. Meie emaga peame täna sõitma linna ja oleks vahva et teie meid aitaksite." poisid loomulikult olid nõus vanemaid aitama ja kohe pärtast sööki läksid õue lund koristama. Jass oli võtnud endale abiks väikese laste elektri auto ja Juss võttis endale abiks lume labida. Nii nad sõbralikult möllasid, mängisid ja koristasid lund õues paar tundi. Kui nad olid lõpetanud siis jõudsid koju vanemad ja väga kiitsid lapsi et nii tublid olid.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 9\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval läksid poisid pärast kooli õue jalutama ja mängima. Nad jooksid naerdes parki ja kogematta Jass komistas ja kukkus maha, kuna ta hoidis Jussi käest kinni siis kukkus Juss ka maha. Poisid pärast valusat kukkumist hakkasid üles tõusma ja pühkima enda pükstelt tolmu. Äkkitselt Jass karjatas: "Oi Juss, mu pükstepõlvedel on suur, suur auk." Juss heitis oma venna pükstele pilgu ja ta lausus: "Oh, Jass kardan et mitte ainult sinu pükstel on auk!" Jass sama moodi heitis venna pükstele pilguja hakkas nutma:"Oh, Juss mida me nüüd teeme, ema hakkab meiega pahandama juu." "Teda mida Jass hilime koju ruttu, kui oleme jõudnud koju siis paneme jalga teised püksid ja ema ei saagi milestki teada!" hõiskas Juss naeratades ja samas kavalat. Nii poisid tegitki. Õhtul umbes kell 22:00 sättisid poisid end magama, nad olid nii väsinud nii et unustasid Jassi voodile vedelema katkised püksid. Kui ema oli tuppa astunud et soovida poistele head ööd nägi ta katkised püksid. "Poisid mis see veel on? Miks teie püksid katki on?" küsis ema. " Emme, me täna jooksime Jassiga ja kukkusime pikkali." ütles Juss kes tõusis voodist emale kalli teha. "Ah, aga miks tee pole mulle sellest rääkinud ennem?" küsis ema. Jass aga ütles selle peale: "Me kartsime et sa akkad pahandama!" ja tuli ka ema juurde kalli tegema. "No te ei pidanud mind kartma, homme ma parandan teie püksid!" ütles ema naeratades ja tegi poistele musi ta kallistas neid ja ütles "Head ööd!" poisid sama moodi ütlesid "Head ööd!" ja jäid magama. Öösel nägid nad vaäga ilusaid unesid!

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 10\23

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval töö õppetuse tunnis käskis Jussi õpetaja poistel jaotuda rühmadeks, kus pidi olema vähemalt ühes rühmas 3 inimest. Raido ja Jesper soovisid oll Jussiga ühes rühmas ja pakkusid Jussile et ta oleks nendega. Juss nõustus. Kui rühmad olid jaotatud siis hakkas töö õppetuse õpetaja rääkima: "Poisid varsti tuleb meie kooli näitus ja ma pakkuks teile et te meisterdaks midagi näituse jaoks, parimad tööd võtan aga näitusele. Ja veel tahaks öelda et te meisterdaks näituse jaoks midagi ka vanadest asjadest nt: pudelist jne... Kui õpetaja lõpetas enda juttu siis hakkasid poisid pihta, kuid kohe lõppes tunnd ja Juss rühmast poisid leppisid kokku et tulevad talle külla ja jätkavad seal meisterdamist. Kell 15:00 kopputati Jussi uksele ja Juss tegi lahti: "Tsau, tulge sisse!" ütles ta, poisid astusid siise ütlesid Jussi emale: "Tere!" ja seatsid enda sammud Jussi ja Jassi tuppa. Poisid astusid tuppa ja nägid laua peal tühja plastmassist pudelit, teipi ja kartongi. Juss ütles: "Ma mõtlesin et nendest saaks lennukit meisterdada! :)" Poistele väga meeldis Jussi mõtte ja nad hakkasid lennuki meisterdamisega pihta. Lõpuks paari tundi pärast ütles Raido: "Fuhhh, ongi see nüüd valmis!" "Jah!" hõiskasid ühest suust Jesper ja Juss. Kui Jesper ja Raido läksid koju siis läks Juss kohe sööma ja magama, unes ta nägi kuidas tema, Jesper ja Raido lenndavad selle sama lennukiga mida nad olid meisterdanud. Nädala pärast toimus aga näitus ja seal seisis laua peal Jussi, Raido ja Jesperi meisterdatud lennuk.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 11\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal ja soojal päeval sõitis jänku Jussi pere vanavanematele külla, maale. Kõik olid rõõmsad kui kohtusid taas, sest nad said olla kõik koos jälle, kuid varsti hakkas Jussil ja Jassil igav ja nad läksid õue mängima, jooksma ja loodust uurima. Kui lapsed olis puurida juurde jooksnud mängides tagaajamist, siis nägi Jass herilast tema poole lendamas. Jass hakkas karjuma ja jooksma Jussi poole. "Hopppaaa sain su kätte! Ooota mis juhtus, mida sa kardad???" küsis hõiskades Juss Jassilt. "Vaata, vaata seal herilane tahab tulla meiega mängima tagaajamist aga ma kardan....!!!" hõiskas Jass peaegu pisarad silmis. "Hahaha miks sa kardad teda ta ei te sulle haiget kui sa ei puutu teda, ta lihtsalt lendas teisele lillele!!! Lähme vaatame, äkki seal on teisi putukaid kahh!?". Poisid seadsid sammud puurida poole. "Oii Juss vaata seal on mingi uss!!!" hõiskas Jass naeratades. "Jahhh seal on ka leppaatriinu!" hõiskas Juss ka naeratades. Poisid uurisid tükk aega putukaid kuni tuli puurida juurde nende isa ja ütles: "Noh poisid kevadine loodus on väga ilus ja putukais on palju keda saab uurida huviga, aga vanaemma ja ema kutsuvad teid sööma, rutttu ruttu!!!" Poisid jooksid ruttu majja, pesid käed puhtaks ja läksid sööma. Lõunaks oli üli maitsev hernesupp ja magustoiduks maitsev maasika kook! :)


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 12\23.

Natalija Golubenko said...

Oli ilus kevadine päev ja juba paljud põõsad ja puud hakkasid õitsema, vahtrapuudel olid juba õied ja ema palus poistel minna neid korjama. Jassil oli kohe küsimus olemas: "Emme, aga mille jaoks on meil vaja need vahtra õied? Lilled pole ju söödavad." "Jassikene küll sa pärast näed." vastas ema, ja lapsed läksid õue vahtra õisi korjama. "Juss kuule kus need vahtra õiedveel kasvavad?" küsis Jass küsitleva pilguga, "Vaata sinna, näed seal seisab üks väike puu ja tollel on palju õis, to ongi vahtra puu." vastas Juss ja seadis enda sammud puu poole. Kui lapsed jõudsid puu juurde siis Juss hakkas kohe õisi korjama, Jass hakkas sama asja tegema. Kui Jussi korv oli täis siis Jassikese korv oli vaid pooleli täis ja Juss aitas tal täita seda õitega täis lõpuni. Kui mõlemal poisil olid korvid täis siis viisid nad korvid õitega emale. "No nii, tore paneme need nüüd kuivama ja talvel te näete miks ma palusin teil õied korjata." ütles ema kavala pilguga. Kui oli jõudnud sügis siis isegi juba ema tegi kuuma tee vahtra õitest küll see oli alles magus, nii maitsva ja mesise maitsega.


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 13\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal kevadisel päeva läks jänku Jussi pere metsa jalutama, sest Jussi ja Jassi ema ja isa väitsid et metsas ootab neid üllatus. Loomulikult kutsuti kaasa ka Mõmmi ja Johanna. Kui lapsed olid jõudnud ühe väikse majakese juurde siis ema ütles: "Lapsed, siin see ongi teile kingitus, nimelt kaks nädalat tagasi läksime me koos isaga metsa ja meile tuli hea mõtte ehitada loomadele söödamaja, et me saaks talvel neile süüa tuua." Lapsed olid küll väga rõõmsad ja tänasid Mihklit ja Ellenit. Kuid äkitselt ütles Mõmmi: "Mina arvan, et see kuluks nagu vaatetorn kah." "Jah tore mõtte toome redeli ja saame ronida söödamaja katusele!" hõikas rõõmsalt Johanna. Lastevanematel polnud selle vastu midagi, nadu just olid rõõmsad et lastele meeldis nende kingitus. Küll Juss ja ta sõbrad käisid vaatetornis mängimas väga tihti nad mängisid seal: mereröövleid, kosmonaute jne. Ja pärast mängimist jätsid vaateorni porjandit, õuna, kartulit jne.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 14\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval, vara hommikul kingis millegi pärast Mihkel Ellenile 25 punast roosi, see järel astus julge sammuga Jussi ema poole ja ulatas talle käes oleva martsipanni südame, ema oli väga rõõmus ja kogu aeg naerats. Jassi ei saanud külla aru miks kõik kingivad emale kingitusi: "Äkki tal on sünnipäev!!!???" küsis Jass endalt, "Aaa äkki täna on sõbrapäev!?? Ei ei saa olla, sest sõbrapäev on juba möödas." Jass ei saanud aru toimuvast midagi ja läks küsima Jussilt "Mis siis toimub?" Juss aga seletas Jassile kõvalt naerdes et täna on EMADEPÄEV. Jass aga jooksis ruttu, ruttu isa juurde küsima "Mida siis emale kinkida???" Isa ütles et: "Jasikene sa võid ju emale joonistada kaaardi!?" "Jah hea mõtte hõiskas Jass ja jooksis enda tuppa. Küll Jassi joonistas südamelt et isegi tundus et ümber kaardi lendavad väikesed südamekesed, kui jaasil jäi ainult värvida lõppuni suur lilleke siis astus tupa Ellen ja küsis: "Noh mida sa siin teed, istud nii vaikselt toas ja ei jooksegi nagu väike ahvike ümber ringi???" Jass küll väga ehmus selle peale, ta ei teadnud mida emale vastata, sest kaart polnud ju veel valmis. Äkitselt jooksis tuppa Mihkel ja hõiskas:"Ellen tort vist üle praeb!!!" Jänku ema ehmus ja jooksis kööki. Jass aga sai sellest nippist aru ja värvis ruttu lille ära. PÄrast kui ema astus tuppa seisis tema ees Jassikene ja ütles:" HEAD EMADEPÄEVA!!!" "Oi aitäh nüüd ma sain aru miks tort üle praeb!" naeratas ema ja kallistas Jassi täiest jõust.


Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 15\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval hakkas Jassi joonistama ja tal läks pliiats katik nüüd küll jooksid pisarad silmist ja ta ei teadnud mida teha??? Jassi nuttu kuuldes astus Mihkel poiste tuppa ja küsis Jassilt:" Noh Jassikene mis nüüd juhtus, et sa nuttad?" Jass näitas isale pliiatsi ja hakkas veel rohkemgi nuttma. "Ah vot miks sa nuttad, kõik pühki nüüd pisarad silmist ja ma näitan sulle võlu trikki." seni kaua kui Jass pühkis piaraid käis Mihkel teises toas ära ja võttis mingi imeliku, väikse asja kaasa. "Nii arva nüüd ära millises käes ma hojan võluasja?!" käskis isa Jassile, "Mmm paremas?!" ütles Jass, "Jah täpselt, nii sda võluasjakest nimetatakse: teritaja, anna siia katkine pliiats." Jassulatas isale katkise pliiiatsi ja isa pistis pliiatsi teritaja sisse, "Nii ja nüüd keerutame teritaja kolm korga: üks, kaks ja kolm!" Isa võttis pliiatsi teritajast välja ja pliiats oli terav ja ilus. "Vau kui lahe, aga mis see veel laua peale on ilmunud?" küsis Jassi pliiatsipuru uurides. "Ah see, see on pliiatsipuru see ilmub alati pärast pliiatsi teritamist." vastas isa naeratades. Sel hetkel astus toast siise Juss ja Jass jooksis tale rääkima teritajast ja pliiatsipurust. Jussile tuli väga hea mõtte pliiiatsipurust moodustada igasuguseid kujundeid ja kleepida need paberile, nii poisid tegidki ja kinkisid lehekese koos vingette kujunditega vanematele.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 16\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval otsustas jänku Jussi pere minna Pärnusse, merd vaatama kuidki meri oli veel natukke külm võis minna lihtsalt oma silmi puhata. Kui jänkupere istus autosse jäi Jass magama sest talle tundus, et mida rohkem tema puhkab seda rohkem saab mere ääres möllata. Kui pere oli jõudnud Pärnu mere äärde siis ärkas Jass kohe ülesse, ja hakkas õues ringi jooksma. Ema ohkas võttis Mihkli käest kinni ja ta läks koos Mihkliga istuma. Õhtu poole hakkkas rohkem laevu sõitma ja Jass rahunes maha istus emale ja isale sülle ja imetles uhkeid, ja valgeid laevu. Nii ilusti mööduski jänkupere päev.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 17\23.

Natalija Golubenko said...

Oli ilus, soe päev kodus ei tahtnud istuda isegi kõige jonnakaim laps, kes tavaliselt ei viitsiks õue minna, sest liblikad juba lendasid, päike paistis soojalt ja loomulikult sest lilled õitsesid juba. Jussil ja Jassil sama moodi polnud kodus istumise soov ja nad jooksid ruttu õue mängima. Sellel hetkel kui lapsed mängisid sõda läks neist mööda nende isa, kui ta nägi lapsi mängimas teravate puu okstega keelas ta kohe mängu ära, sest võib ju okstega teha üks teisele kogematta haiget. Kui isa lläks edasi ja astus keldrisse meenus talle kuidas ta mängis kunagi sõda, ta tuletas endale meelde, et tal olid puumõõgad, isa kohe kui oli tuletanud seda endale meelde ronis puust redelist ülesse võttis tolmuse kasti kätte, ronis redelist alla, ja tegi kasti lahti seal kasti sees oli kaks armsat puustmõõka. Isa võttis mõõkad ja kaks kiivrit keldrist ning seadis enda sammud poiste poole, kes mängisid juba peitust. Kui poiste isa oli jõudnud laste juurde ulatas ta neile puustmõõgad ja kaks kiivri ning ütles seejärel:"Kunagi ammu olen mänginud nende mõõkadega ja soovin nüüd et teie mängiksite nendega ka, ega aga mitte puuokstega. Ja pange endale kiivrid ka pähe siis olete nagu päris sõdurid." Lapsed kallistasid isa ja hakkasid mängima sõda aga edasi.

eda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 18\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel vihmasel ja igaval päeval jooksid lapsed majas ringi, sest neil polnud muud teha. Lõpuks hakkaski jooksmine olema igav, sest toades ei muutunuud mitte midagi, kõik oli sama: ema tegi süüa, isa tegi tööd arvutis ega aga ka mööbel ei liikunud. Lõpuks tuli Jussile mõtte minna keldrisee, äkki seal leidub mõnda putukat, keda saaks pärast vihma õue viia, äkki hoopiski leidub midagi põnevamat? Kui lapsed jõudsid keldrisse, nägi kohe Juss põrandal jooksvat ämbliku, Juss hakkas tasakesi ämbliku järele ronima ja kogematta põrkas ühe vana, tolmuse kastiga kokku. Kui Juss avas uudishimuga kasti siis ta nägi kasti sees trummi, pasuna ja kitarri, "Vaata Jass, mis ma leidsin!" hüüdis Juss. Jass tuli venna juurde ja hakkas uurima mis on kasti sees. "Oi siin kasti sees on ju pasun, kitarr ja trummid, nii lahe! Äkki näitame need issile?" uuris huviga Jass. "Jah lähme." vastas Juss ja poisid seadsid sammud isa poole. Kui poisid näitasid isale muusikainstrumente isa seletas see peale et: "Kunagi ammu ma armastasin väga muusikat ja korraldasin oma bändi, minu bändi nimeks oli "Muusika jänesed"." Ja siis isa hakkas naerma.Lapsed lepisid kokku, et koraldavad ka oma bändi, nii et: Juss mängib kitarri ja Jass aga trummidel, muidugi kahekesi on igav ja bändi kutsuti Johanna kes laulis ja Mõmmi kes aga laulis bassi ja mängis pasunat. Varsti toimus laste esimene kontsert. :)

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 19\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal päeval ärkas jänku pere väga vara. Lapsed ei saanud aru, miks nad pidid nii vara ärkama, tavaliselt magasid nad pühapäeviti väga kaua!? Ema ja isa muudkui väitsid, et: mida varem nad ärkavad, seda pikeim tuleb neil see päev ja nad saavad rohkem mängid ja lõbutseda. Kui lapsed olid söönud, siis pidid nad minema panema jakkikesed selga ja siis läksid nad kohe õue kus neid ootas juba isa autos. Lapsed istusid autosse, ja auto hakkaski juba sõitma. Küll nad sõitsid kaua, kuni jõudsid maale, kus elasid nende armsad vanavanemad. Lapsed väga rõõmustasid, et saavad jälle olla armsa vanaemaga ja kalli vanaisaga olla, nad jooksid kohe vanavanematte poole, et neid kallistada. Siis hõiskas isa neile: "Me tuleme emaga sauna kella seitsme paiku." Ja isa sõitis ära. Juss hõiskas kohe: "Vanaissi, kas saun on valmis?" vanaisa aga vastas: "Lähme, küll sa kohe näed." Ja kõik seadsid sammud sauna poole. "Juhuhu saun on valmis!!!!" hõiskasid poisid kooris. Vanaisa ja vanaema hakkasid aga naerma. Lapsed hakkasid saunas ringi jooksma ja uurima igat sauna nurgakest, vanaema aga läks maasika kooki küpsetama ja vanaisa läks vanaemale aga appi. Kella seitsmeks olid Jussi ja Jassi ema ja isa jõudnud maale ja pärast poole tundi läks kogu pere sauna. Pärast sauna söödi aga maitsvat maasika kooki. :)

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 20\23.

Natalija Golubenko said...

Ühel ilusal ja soojal päeval kui Juss ja Jass koos nende vanematega puhkasid maal otsustasid poisid minna jalutama, sest maal võis näha palju põnevaid asju, nt: mesilaseid, liblikaid jne. Kui lapsed olid jõudnud õue hakkasid nad kohe mängima tagaajamist, küll nad mängisid ja jooksid väga kaua, ja kui Juss oli näinud ühte kivi läksid nad kivi peale kohe istuma. Poisid istusid kivi peal, rääkisid juttu, naersid ja..... ja äkitselt Jass karjatas. "Mis juhtus?" küsis Juss kohe. "Näe su pükste peal on ju sipelgad!" ütles Jass kartliku häälega. Juss vaatas enda pükste peale ja nägi seal sipelgat kellel olid väiksed tiivakesed. "Oi, ära karda, õnnitle pigem neid sipelgaid, neil on ju pulmad!" ütles Juss naeratades."Kuidas saab nii olla?" küsis Jass Jussilt, "No küll isa sulle pärast seletab! Vaata pigem missugused pulmad sipelgatel on." ütles Juss sipelgaid uurides. Poisid uurisid ja vaatasid sipüelgaid väga kaua kuni pulmad lõpesid ja siis läksid nad koju sipelgatest rääkima. Isa jutustas pärast Jussile ja Jassile kõik sipelgate elust.

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 21\23.

Natalija Golubenko said...

Kuna oli peaegu suve algus oli nii soe õues, et koolis ei tahtnud õppimas käia õppilased ega õpetamas käia ka õpetajad. Kõik tahtsid juba ujuma minna, soojale maale reisima minna või... Selega arvestades tahtis kool, kus Juss õpis ja Jass käis eelkoolis teha ühe vahva ekskursiooni: Rannarahva Muuseumisse. Kuna see asus ranniku läheduses sai siis ujuma sinna minna ka. Kui lastele teatati ekskursioonist, siis teatasid lapsed ekskursioonist kohe vanematele. Loomulikult lapsevanemad võisid tulla ekskursioonile kaasa kui soovisid. Juss ja Jass olid väga rõõmsad, sest nendega kaasa tahtsid tulla nende ema ja isa. Ekskursioon toimus 3.juunil, siis kui juba oli suvi, päike paistis soojalt ja vesi oli väga soe. Kui jõuti Rannarahva Muuseumisse mindi kohe ujuma ja sukelduma või siis mõni tüdruk soovis lihtsalt päevitada. Juss ja Jass läksid ruttu, ruttu vette sukelduma: küll see oli alles vahva, poisid mudkui näitasid vees näpuga iga kala peale, sest nad kõik olid nii huvitavad. Pärast aga mindi muuseumisse ja lastele räägiti palju uut ja huvitavat kaladest. Aga pärast ikka oli kõige parim asi: lastele anti süüa kõige maitsvamat kala süüa. "Küll see alles maitsev!" ütles Jass Jussile. "Mhm!" mõmises Juss Jassile uut kala tükikest suhu topides, "Juss kus su viisakus jäi?" küsis ema Juss aga vaatas ema poole häbeliku näoga ja hakkas edasi korralikult sööma. Pärast aga kõik lapsed olid väga väsinud ja jäänud bussis kodu poole sõites magama. Pärast aga algas sooe ja palav kuid väga tore ja põnev SUVI!!!

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 22\23.

Natalija Golubenko said...

Iga lapsega juhtub selline asi nagu, et ta kasvab suureks ja peab kooli minema. Täpselt selline asi juba pidi juhtuma ka Jassiga, ta sai juba 7.aastaseks ja teda pidi ootama sügisel kooli tee. Jass teadis seda väga hästi ja oli väga rõõmus, sest ta nii tahtis juba kooli minna. Kõige esimeseks põhjseks oli see et: koolis õppis Juss ja Jass ei tahtnud sugugi vennast rumalam olla ja teiseks põhjuseks kulus see, et: koolis peaks olema lõbusam, kui lasteajjas. Jass väga ootas seda koolis õppimise aega, aga tal oli selenni ajani veel ees tervet 3 suve kuud: juuni, juuli ja august, neid pidi ka kuidagi ju veetma?! Ja Jass veetiski neid väga toredasti ja lõbusasti: ta käis perega väljas, mängis, vahest luges põnevaid laste raamatuid ja.... ja varsti ta pidi ka reisile minema. Üks kord kui Jass ehitas liivakastis ühe uhke lossi, siis ütles ema talle:"Jassikene lähme nüüd äkki linna, ostame sulle nattuke kooli asju ja midagi magusad." Jass ütles:" Jah emme, kohe lähen vahetan riided ja lähmegi linna!" Jass läks vahetas ruttu riided ja nad läksidki koos emaga linna. Ema ostis Jassile: pastakaid, paar vihikud ja ühe laheda pinali ja siis ta ostis Jassile ka maitsva šokolaadi. Pärast läksid ema ja Jassikene koju, riideid reisile pakkima, varsti neid ootas ju reis soojale maale. :)

Seda juttukest kirjutasin mina ja mu vennake Ivar (5.a). 23\23.